• +90(530) 020 77 84
 • info@pitahayameyvesi.com

Pitahaya Meyvesi

Hylocereus latince adıyla geçen bitki bir kaktür türü olup, pitahaya, pitaya, ejder meyvesi olarakta anılır. 
Pitahaya bitkisi geceleri çiçek açar. Büyük beyaz görkemli ve kokulu çiçekleri tipik şeklinden ötürü ay çiçeği veya gecenin kraliçesi olarak da anılır. Tatlı pitayalar krem gibi bir etli kısma ve lezzetli bir tada sahiptir. Ayrıca, bahçe bitkisi olarak dışarıda, salon çiçeği olarak da evlerde yetiştirilmektedir. 
Pitahaya kaktüslerin anavatanı Meksika, Orta Amerika ve Güney Amerika dır. Ayrıca Asya'da Endonezya, Güney Cava, Tayvan, Vietnam, Tayland, Filipinler, Sri Lanka, Malezya, Bangladeş'de üretimi yapılmakta ve kültür türleri yetiştirilmektedir. Türkiye'de de 2000 yılından bu yana tarafımızdan üretimi gerçekleştirilmektedir. 
Meyvesi
Tatlı pitahaya kösele gibi,hafif lifli bir kabuğa sahip olup 3 türe ayrılmıştır. 
Hylocereus undatus (kırmızı pitaya) Beyaz etli kısma,kırmızı kabuğa sahiptir. En sık rastlanan "pitahaya meyve"lerini üreten türdür.
Hylocereus costaricensis (Kosta Rika pitahaya, sıklıklada H. polyrhizusolarak da adlandırılır) Kırmızı kabuk ve kırmızı etli kısma sahiptir.
Hylocereus megalanthus (sarı pitaya, Selenicereuscinsi içinde sıklıkla değerlendirilebilmektedir.) Beyaz deri sarı kabuğa sahiptir.
Kolombiya 'dan Avustralya'ya yapılan ilk ihracatlar Hylocereus ocampensis (tahmini olarak kırmızı meyveli) ve Cereus triangularis (tahminen sarı meyveli) idi.[9] Ancak yine de tam olarak bu durum bilinmemektedir.
Meyvelerinin ağırlığı 150 ile 600 gram arasındadır ancak bazen 1 kilograma varan meyvelerede rastlanabilmektedir. Meyveler toplandıktan sonra 7 °C de %80 - %90 nemde muhafaza edilmelidir.
 

Tüketimi

Tüketimi için pitaya kesilir ve etli yüzey açığa çıkarılır. Meyve dokusu siyah ve çıtır tohumlarının varlığı nedeniyle kivi'ye benzetilir.[10] Etli kısım çiğ olarak yenebilir ve hafif bir tatlılık verir kalori yönüde azdır.

Pitayanın damak temizleme haricinde güçlü tad içeren meyvelerle birlikte yenmemesi tavsiye edilir.[kaynak belirtilmeli] Tohumları etli kısımla birlikte yenir, çıtır, fındık gibi bir tad verir. Lipidler yönünden zengindir, fakat ancak çiğnenirse hazmedilebilir.

Pitaya meyve suyu ya da şarap yapımında ya da diğer içecekleri tadlandırma, tad sağlamak için kullanılabilir.Çiçekleri yenilebilir veya çayı yapılabilir. Meyvenin kabuğu kesinlikle yenmez ve eğer çiftliklerde üretilmişse pestisitlerle kirletilmiş bile olabilir.

Kosta Rika'da çok fazla kırmızı etli pitaya yemenin pseudohematuriaya (yalancı idrarda kanamayı düşündüren kırmızı renk oluşumu) neden olduğu tespit edilmiştir.
Besin Bilgileri

100 g olgun pitaya'nın (bunun 55 gramı yenebilir)günlük besin değerleri aşağıdadır :

 • Su 80-90 g
 • Karbonhidrat 9-14 g
 • Protein 0.15-0.5 g
 • Yağ 0.1-0.6 g
 • Lif 0.3-0.9 g
 • Kül 0.4-0.7 g
 • Kalori: 35-50
 • Kalsiyum 6–10 mg
 • Demir 0.3-0.7 mg
 • Fosfor 16 – 36 mg
 • Karoten (Vitamin A) traces
 • Tiyamin (Vitamin B1) traces
 • Riboflavin (Vitamin B2) traces
 • Niasin (Vitamin B3) 0.2-0.45 mg
 • Askorbik asit (Vitamin C) 4–25 mg

-Bu değerler kültür cinsleri,türleri ve yetiştirme şartlarına göre değişiklik gösterebilir..-

2 pitaya tohum yağının içerdikleri değerlerde aşağıdadır:

Hylocereus polyrhizus
(Kosta Rika pitayası) Hylocereus undatus
(Kırmızı pitaya)
Miristik asit 0.2% 0.3%
Palmitik asit 17.9% 17.1%
Stearik asit 5.49% 4.37%
Palmitoleik asit 0.91% 0.61%
Oleik asit 21.6% 23.8%
Cis-vassenik asit 3.14% 2.81%
Linoleik asit 49.6% 50.1%
Linolenik asit 1.21% 0.98%

Genelde kırmızı kabuklu pitayalar C vitamini kaynağıdır.
Pitayalar lif ve mineral yönünden zengindir, örneğin fosfor ve kalsiyum. Genelde kırmızı pitayalar bu yönden zengin olarak bilinir, sarılar bunun arkasındadır.
Tohumlarçoklu doymamış yağ asidi yönünden zengindir ve genelde kırmızı ejder meyveleri çok az doymuş yağ asidi içerir.
Pitayalar ayrıca önemli miktarda fitoalbumin, antioksidan, kanseri önleyici serbest radikaller içerir.
Tayvan'da, diyabetikler bu meyveyi yüksek diyet lifi içermesi nedeniyle pirinç yerine kullanırlar.
Pitaya vücuttan Ağır metal toksin atılımını hızlandırdığı ve kolesterol ile tansiyonu düşürdüğü iddia edilmektedir. Düzenli yemenin kronik solumum yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği iddia edilmektedir.